Loading...
شما اینجا هستید: خانه » صفحه خبر

 

شب نشینی با پر افتخارترین موتور سیکلت 600 سی سی کشور

این موتور سیکلت عناوین طلایی رنگ زیادی را کسب کرده، موتور سیکلتی قدرتمند همراه با راکب جسور خود ...
شب نشینی با پر افتخارترین موتور سیکلت 600 سی سی کشور

بررسی پر افتخارترین موتور سیکلت 600 سی سی کشور

گزارش اختصاصی CarXR.ir : کمپانی شهیر هوندا در سال 1940 میلادی در کشور ژاپن و در کشاکش جنگ جهانی دوم دوباره شروع به کار کرد، این کمپانی توسط Soichiro Honda تاسیس شد، وی در ابتدا رینگ و پیستون های موتورسیکلت را تولید می کرد و به کار تیمی و مهندسی بسیار تاکید داشت، امروزه موتور سیکلت های هوندا علاوه بر شرکت در مسابقات مختلف به عنوان یکی از برترین های موتور سیکلت در دنیا شناخته می شود و در سال 2006 میلادی فروش موتور سیکلت های این کمپانی از مرز 50 میلیون دستگاه گذشت.

حال یک دستگاه موتور سیکلت اسپرت Honda CBR 600 RR مدل 2005 را مورد بررسی قرار خواهیم داد و دلیل این اتفاق از تیتر این مقاله هویداست این موتور سیکلت در تمامی مسابقاتی که شرکت کرده عنوان 1 را به خود اختصاص داده و تا حدودی او و راکبش شناخته شده ترین ها در کشور هستند.

CBR 600 RR در سال 2003 شروع به تولید شد و تا سال 2004 نسل اول این موتور سیکلت به فروش رسید همانطور که می دانید نسل های موتور سیکلت های این چنینی 2 سال به 2 سال تغییر پیدا می کند و در هر دو سال توسط کمپانی سازنده بهینه سازی می شوند، این موتور سیکلت از سری موتور سیکلت های قدرتمند کمپانی هونداست و مدل سال 2005 یا همان نسل دوم از این محصول پر طرفدار به حساب می آید.

در این محصول روح RC 211 V با ملایمت کمتری دمیده شده است، این به این معناست که تقریبا تکنولوژی هایی که در این موتو جی پی قدرتمند به کار رفته است تا حدودی در این موتور سیکلت اسپرت به کار رفته است، وجه تشابه این موتور سیکلت با مدل جی پی در تا حدودی در سیستم تعلیق – جرقه زنی و ... می باشد این چاشنی های ریسینگ که به تولید این 600 سی سی معروف اضافه شده است، با عث شده تا این موتور سیکلت در بین هم حجم های خود حرف های زیادی را برای گفتن داشته باشد.

 

نام RR که برای این سری از موتور سیکلت های HONDA به کار می رود مخفف Race Replica می باشد که معنی آن نسخه ریسینگ است و از این مهم شما به درک آن خواهید رسید که کمپانی بر روی قوای ریسینگ این موتور سیکلت تاکید داشته تا جایی که نام این موتور سیکلت به این نام نهادند.

 

از این موتور سیکلت به عنوان موتور سیکلت میان وزن و میان اندازه یاد می شود و از نکات مهمی که باید بدان اشاره داشت روحیه رقابت طلبی CBR 600 RR می باشد که علاوه بر استفاده ایده آلی که می توانید در شهر از این موتور سیکلت داشته باشید به دلیل حجم کمتر نسبت به موتور 1000 سی سی، در ریس هم سر افراز بیرون می آیید.

اگر بخواهیم در مورد طراحی این موتور سیکلت سخن بگوییم ابتدا باید به نمای وحشی آن اشاره کنیم که هنگامی که از مقابل به آن می نگریم همه چیز بر ما معلوم می شود که این موتور سیکلت با راکب هرچند حرفه ای خود هم شوخی ندارد، طراحی چراغ های جلوی این موتور سیکلت به مانند نسل اول دو چراغ در مقابل هم با زاویه ای تند می باشد که درون آن دو چراغ های کریستالی زیبا، لامپ H7 قرار دارد و پرتو نور زیبای خود را شب به زیبایی نشان می دهد که مالک این موتور سیکلت آن را با نمونه زنون تعویض کرده و این باعث شده تا هرچه این موتور در نمای ظاهری وحشی بود دو برابر شود.

در میان پوزه این موتور سیکلت بر آمدگی را مشاهده می کنید که نسبت به نسل قبل بسیار علاوه بر زیبا تر شدن در هرچه بیشتر شدن آیرو دینامیک این موتور سیکلت نقش بسزایی دارد، ورودی های هوای قسمت جلوی این موتور سیکلت که نسبت به نسل قبل تغییر کرده است باعث وحشی تر شدن این موتور سیکلت شده البته برخی می گویند در نسل قبل ورودی های هوا به دلیل اینکه شبیه به نیش مار به بیرون آمده بود، قسمت جلو ابهت بیشتری داشت.

در زیر چراغ های جلو ورودی های هوا قرار دارد که باریک و تیز شده اند و ادامه آن هم برای بهتر عبور کردن هوا در سرعت های بالا و بهتر شدن آیرودینامیک موتور سیکلت در سرعت های بالا شکافی در فلاپ های کناری این موتور سیکلت طراحی شده است، این ورودی های هوا به شدت نقش مهمی را در خنک کردن پیشرانه این موتور سیکلت ایفا می کنند، از دیگر قسمت های مهمی که دینامیکی طراحی شده است، طراحی آیینه های این موتور سیکلت بوده است که تاشو و بسیار در دینامیک این موتور سیکلت تاثیر داشته اند و از لوازم دیگری که مالک این موتور سیکلت بدان افزوده است نئون قهرمانی مشکی با مارک Puig می باشد که زیبایی قسمت جلوی این موتور سیکلت را صد چندان کرده است.

طراحی این موتور سیکلت یا به نوعی مدل فلاپ های آن بسیار منحنی و از Curve های فراوان استفاده شده است این خود دلیلی جز آیرودینامیک بالا ندارد، طراحی این موتور سیکلت فوق العاده ریسینگ و ارگونومیک می باشد تا زمانی که پشت فرمان این موتور سیکلت ریس می نشینید و می رانید زود خسته نشوید.

 

استاندارد سوار شدن موتورسیکلت های ریس بین 2 تا 3 ساعت می باشد در بهترین شرایط و به دلیل استایل ریسینگ این موتور بیش از این زمان راندن موتور سیکلت های ریس باعث خستگی شدید و درد در ناحیه های کمر و مچ دست و ... می شود، به همین دلیل این موتور سیکلت طوری طراحی شده است تا اینکه بیشتر برانید و کمتر خسته شوید و نسبت به نسل قبل از لحاظ هندلینگ هم پیشرفت کرده و راکب 70 میلی متر به سمت جلو کشیده شده تا تقسیم وزن بهتر و در نتیجه هندلینگ بر سر پیچ ها بهتر شود.

از نمای کناری که موتور سیکلت را مشاهده می کنیم ر فلاپ های کناری و درست در مقابل رادیاتور برای خنک کردن آن دو شکاف بزرگ در طرفین موتور سیکلت دیده می شود که در قسمت پایین آن هم همین مهم را برای خنک کردن هدرز این موتور سیکلت شاهد هستیم، قسمت پایین فلاپ های آبی رنگ این موتور سیکلت زیبا مشکی می باشد و نوشته نقره ای رنگ Honda خود زیبایی را دو چندان کرده و تضادهای زیبایی را در این موتور سیکلت به وحود آوردند.

 

پروتکشن یا ضربه گرهایی که در قسمت کناره این موتور سیکلت می بینید فابریک نیستند و مالک برای نصب آنها مجبور شده تا فلاپ ها را سوراخ کند و پروتکشن را به شاسی پیچ کند تا در زمانی که این موتور سیکلت به زمین خورد این پروتکشن ها که نمونه کوچک تر آن هم در عقب موتور برای محافظت از شاسی موتور سیکلت قرار دارند، نگذارند تا فلاپ های این موتور سیکلت بشکنند.

قسمت انتهایی این موتور سیکلت یا به اصطلاح دم این موتور ریس سبک و بلند طراحی شده و در کنار آن هم دو آبشش برای ورود و خروج هوا تعبیه شده است، این دم زیبا قدرت مانور موتور سیکلت را بالا می برد و در زیر آن هم اگزوز 600RR قابل مشاهده می باشد که در مرکز موتور قرار دارد و این همان روح RC 211V می باشد که با ملایمت در این موتور سیکلت دمیده شده است و بدان اشاره کردیم.

 

شاسی آلومینیومی این موتور سیکلت با متودهای جدید ساخته شده و دایکاست می باشد که علاوه بر کاهش چشمگیر وزن این موتور سیکلت هندلینگ این موتور سیکلت هم به طور محسوس تغییر پیدا کند و بهتر شود لازم بزکر است که وزن این موتور سیکلت 10 کیلوگرم از نسل قبلش سبک تر شده است، زاویه ای که در شاسی ین موتور سیکلت به کار رفته است 24 درجه می باشد.

طراحی این موتور سیکلت قطعا خالی از اشتباهات فنی بوده زیرا این مدل از نسل اول پلتفرمش حفظ شده و فقط تغییرات اندکی در هر نسل جهت بهبود آیرودینامیک و مباحث مربوط به آن داده می شود این خود از قدرت طراحی این موتور سیکلت سخن می گوید زیرا شالوده اصلی CBR 600 RR هنوز تقریبا همان است که در سال 2003 ریخته شده است.

 

حال قصد داریم تا به همراه راننده این موتور سیکلت سوار بر این سامورایی وحشی شویم، پس از پوشیدن لباس کامل موتور سواری و به سر گذشتن کلاه کاسکت ریس که همین لباس های مخصوص این رشته برای خود داستان ها دارد، قطع کن را فعال می کنیم تا سوخت وارد انژکتور شود و سپس استارت این موتور سیکلت را فشار می دهیم.

سیستم جرقه زنی این موتور سیکلت ها دو مرحله ای و دو مدل برنامه ریزی دارد که به دلیل نبود نرم افزارها و دستگاه های لازم در ایران این کار در کشور ما قابل اجرا نیست، این موتور سیکلت 4 سیلندر در هرسیلندر 2 سوزن انژکتور و در مجموع 8 سوزن دارد که پاشش آنها توسط کامپیوتر این موتور سیکلت کنترل و بر همین اساس تراتل باز و بسته می شود، در دورهای پایین به دلیل پاشش کم موتور بسیار رام کار می کند همین که دور موتور از 5500 دور بالاتر می رود تراتل 40 میلی متری کاملا باز و نعره مرگ 600 RR همه جا را پر می کند.

 

انژکتورهای موتور Denso می باشد و سیستم انژکتوری آن Dsfi می باشد که سوخت را به خوبی پودر می کند و با سرعت می پاشد تا راندمان و قدرت بالاتر برود و پرفورمانس موتور به طور محسوس بالاتر می رود، سیستم احتراق این موتور به صورت کامپیوتری کنترل می شود و ترانزیستوری دیجیتال با 3 مدل برنامه ریزی می باشد.

به هر حال موتور سیکلت با صدایی متفاوت روشن می شود و آن هم به دلیل وجود اگزوز قهرمانی می باشد، اگزوز این موتور سیکلت منبع تک می باشد یا به اصطلاح فول سیستم نیست و این خود نسبت به اگزوز فول ست که دارای هدرز ریسینگ می باشد قدرت و صدای کمتری را به موتور اضافه می کند، البته هدرز استاندارد این موتور سیکلت هم ایده آل می باشد ابتدا از هر سیلندر 1 لوله آمده و در مجموع 4 لوله به بیرون آمده و سپس دو تا دو تا تقسیم می شوند و دو لوله می ماند که هر دو به یک خروجی وارد می شند و سپس منبع اگزوز نقش تخلیه عالی این موتور سیکلت را بر عهده دارد.

 

منبع های فابریک موتورهای ریس داخلشان دریچه برقی وجود دارد و به همین دلیل صدای زیادی هم از خود تولید نمی کنند انا زمانی که با منبع های افترمارکت تعویض می شوند صدا، تنفس و گاز خوردن موتور سیکلت واقعا متفاوت از حالت استاندارد می شود.

منبع اگزوز این موتور سیکلت Akrapovic می باشد که از سری اگزوزهای بسیار حرفه ای موتور سیکلت در دنیا می باشد و صدایی که از خود تولید می کند صداییست که بسیار شبیه به صدای استاندارد موتورهای ریس می باشد و بسیار بم می باشد، امتیازی که این منبع اگزوز نسبت به مدل های دیگر دارد قدرت بالاتری به موتور سیکلت مورد نظر هدیه می کند.

 

کلاچ را گرفته پا را به سمت پایین فشار می دهیم و جعبه دنده 6 سرعته درگیر می شود، شروع به حرکت می کنیم صدای زیبای موتور در دور موتور 2500 دور شنیده می شود به یک باره گاز می دهیم شاهد بالا آمدن قسمت جلوی موتور هستیم، قدرت بالای این 600 سی سی با لوازم دیگری که مالک بر روی آنها بسته در هم آمیخته شده تا سواری این موتور سیکلت کمی شبیه به کابوس شود.

کمی بیشتر با مشخصات فنی این موتور سیکلت آشنا می شویم، حجم پیشرانه این موتور سیکلت 599 سی سی یا 36.5 اینچ مکعب می باشد، تراکم آن 12 به 1 است این موتور سیکلت 4 سیلندر خطی می باشد و در هر سیلندر 4 سوپاپ دارد که در مجموع 16 سوپاپه می باشد، قطر سیلندر در کورس پیستون این موتور سیکلت 67 در 42.5 میلی متر می باشد و تمامی اینترنال انجین این موتور سیکلت از آلیاژ بسیار سبک طراحی و ساخته شده است.

 

به دلیل اینکه این موتور سیکلت ورزشی است و مالک آن از اعضای فدراسیون موتورسواری می باشد ما این آزمایش را در پیست کارتینگ آزادی انجام دادیم و این پیست به دلیل مسافت کمش جای شتاب گیری ندارد و فقط برای دنده 1 و 2 مناسب است و این موتور مجهز به چرخ دنده بزرگتر و زنجیر رنتال می باشد و به همین دلیل از شتاب بالاتری برخوردار و دنده ها زود پر می شود و این پیست برای شتاب گیری با این موتور سیکلت اصلا مناسب نمی باشد، ولی به دلیل وجود پیچ های زیادی که در مسیر دارد برای آزمایش هندلینگ بسیار مناسب می باشد.

این موتور در مسابقات زیادی شرکت کرده که در همه آنها قهرمانی دارد و مهم تر از همه آنها تایم 400 متر ایران در مسابقه رسمی شتاب سال 88 در کلاس 600 سی سی متعلق به این موتور می باشد و آن تایم 12.34 ثانیه می باشد البته و صد البته تایم 400 متر این موتور که کارخانه اعلام کرده است 10.71 با سرعت 217 کیلومتر می باشد، و در 3 مسابقه قهرمانی کشور که در 1 سال اخیر برگزار شده این موتور به همراه راکبش هر 3 مسابقه را قهرمانی کسب کردند تا بیش از پیش محبوبیتشان در بین دوستداران موتور و موتورسواری بیشتر شود.

 

بر روی این موتور سیکلت دستگاه آیم ست شده است و سنسور بیکن در گوشه ای از پیست نصب می شود تا موتور سوار در هر دور از تمرین تایم های خود را با قبل مقایسه کند، از دیگر نکاتی که باید بدان اشاره داشت نشانگر بنزین می باشد که در کنار دورشمار این موتور سیکلت پیداست، موتور سیکلتی که نشانگر بنزین داشته باشد برای شهر هم استفاده می شود و یکی از دلایلی که در اروپا 600 سی سی نسبت 1000 سی سی طرفدار بیشتری دارد همین می باشد و اگر هم دقت کنید زیاد هم تفاوت قیمت ندارند، 600 سی سی به دلیل عدم لرزش و ... برای شهر مناسب و یک موتور ایده آل می باشد.

هندلینگ این موتور سیکلت بر سر پیچ ها مثال زدنی می باشد البته به خاطر وجود لاستیک های اسلیک هم می باشد که از چسپندگی بسیار بالایی بر سر پیچ ها بر خوردار می باشد رینگ های این موتور سیکلت بسیار سبک و تو خالی هستند و ساخت شرکت Enki Racing ژاپن می باشند که تایرهای 120/70 ZR17 در جلو و 180/55 ZR 17 در عقب دور آنها را احاطه کرده اند،علاوه بر این سیستم تعلیق این موتور سیکلت هم عالیست و در سر پیچ ها خودش را به خوبی نشان می دهد.

 

سیستم تعلیق این موتور سیکلت تا حدودی به مانند RC 211 V می باشد کمک های جلو معکوس 41 میلی متری می باشند که قابلیت تنظیم از روی سر کمک را دارند و 119.5 میلی متر هم بالا و پایین می روند و در قسمت عقب هم یک کمک فنر مرکزی وجود دارد 129.5 میلی متر بالا و پایین می روند و همین خود بسیار هندلینگ موتور را بهبود بخشیده است و این سیستم تعلیق خیلی خوب و سریع عکس العمل از خود نشان می دهند، البته یکی دیگر از دلایل بهبود هندلینگ این موتور سیکلت انجین آن می باشد که طول آن 236 میلی متر می باشد و بیشتر وزنش به سمت جلوی موتور سیکلت است.

فاصله ما از سطح زمین 820 میلی متر می باشد که البته تا حدودی قابل تنظیم می باشد، در زمانی که به این موتور سیکلت گاز می دهیم دورشمار به سرعت هرچه تمام تر بالا می آید و صدای غرش موتور بلند می شود صفر تا صد کیلومتر استاندارد این موتور سیکلت 3.13 و صفر تا 225 کیلومتر 13.39 ثانیه به اعلام کارخانه می باشد که در ایران کمی بالاتر به ثبت می رسد.

 

این موتور از لوازمی چون چرخ دنده VORTEX به علاوه زنجیر رنتال بهره می برد که علاوه بر شتاب بالا دنده ها هم زودتر پر می شود و هرچه دنده زنجیر بزرگتر باشد دور موتور کاسته می شود، پس از آن باید به اگزوز کربنی Akrapovic و فیلتر هوای K&N اشاره کرد، شمع های ایریدیوم و پاور داینو جت هم از جمله لوازم این موتور سیکلت به شمار می روند و همه این لوازم دست به دست هم می دهند تا قدرت بالایی برای پر افتخارترین 600 سی سی کشور به ارمغان آید.

حال دیگر باید چه توقعی از یک موتور سیکلت با این لوازم داشت یک موتور سیکلتی که وزن بدون راکب آن 163.7 کیلوگرم می باشد و با راکب از 200 کیلوگرم هم بیشتر می شود اما قدرت هنوز می چربد!!

قدرت این موتور 117 اسب بخار در 13000 دور و حداکثر گشتاور این موتور سیکلت 66 نیوتن متر در 11000 دور می باشد انتقال قدرت این موتور سیکلت توسط زنجیر از جعبه دنده 6 سرعته به چرخ عقب می باشد که 102 اسب بخار در 13500 دور می باشد که موتور مورد بررسی ما با این لوازم هایی که دارد قدرتش بالتر از این اعداد می باشد زیرا این اعداد برای موتور سیکلت های استاندارد کارخانه می باشد، حداکثر دور موتور این موتورسیکلت 15000 دور می باشد و بعد از آن دیگر پاشیدن سوخت قطع و به اصطلاح موتورسیکلت به روی کات آف می رود.

از تغییراتی که این موتور با نسل قبلش دارد ترمز های جلوی آنهاست ترمزهای نسل اول Nisin می باشد که در کاوازاکی این برند را به کرات می بینیم ولی در نسل دوم از برند معروف Tokico استفاده شده که دیسک های دوبل 310 میلی متری سوراخ دار یا 12.2 اینچی جلو که در هر کالیپر آنها 4 پیستون و تک دیسک 220 میلی متری یا 8.7 اینچی عقب که تک پیستون می باشد استفاده شده که در زمانی که به این موتور گاز می دهید چیزی جز آنها این موتور سیکلت قدرتمند را نگه نمی دارد. در پایان با تشکر از محمد ایلخانی مالک محترم موتور سیکلت 600 RR و قهرمان کلاس 600 سی سی کشور جهت در اختیار گذاشتن موتور سیکلت خود نهایت تشکر را داریم.

 

امیرحسین پورسینا Amir@carxr.ir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظرات

 

  • ali zandian:

    besiar alie in neveshte va axa

    پنجشنبه 24 مهر 1393 - 07:10

▼ ارسال نظر


اشتراک خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
صفحه CarXR در فیس بوک
حساب کاربری CarXR در توییتر
صفحه رسمی CarXR در اینستاگرام
سیستم صوتی گراند زیرو
اولین کلینیک تخصصی بدنه اتومبیل در ایران
رویال دیزاین
روغن موتور چمپیون
مرکز تخصصی تعمیرات گیربکس
طراحی و ساخت هدرز
بورس خرید و فروش لوازم تیونینگ
کار ایکس آر : مالک جدید کار ایکس وان