Loading...
شما اینجا هستید: خانه » صفحه خبر

 

برگزاری اولین مسابقه درگ حاشیه ساز شد؟

هجوم سیل جمعیت و شکستن درب ورودی شهر ورزش برای داخل شدن نیز کاری ناشایسته بود که صورت پذیرفت.
برگزاری اولین مسابقه درگ حاشیه ساز شد؟

 

 

به گزارش CarXR.ir : بوستان ولایت میزبان اولین مسابقه درگ سال بود. مسئولان برگزاری مسابقه تصمیم گرفته بودند تا از بخش دیگری از بوستان ولایت برای برگزاری مسابقه استفاده کنند. شهر ورزش فضای مناسبی را برای اجرای مسابقه در اختیار داشت. زمان زیادی تا شروع مسابقه مانده بود و تیم فنی در حال چک کردن خودروهای شرکت کننده بود. خوشبختانه خودروها از لحاظ فنی هیچ مشکلی نداشتند و خود را برای حضور در مسابقه آماده می کردند. متاسفانه چند خودرو به دلیل نرسیدن در زمان تعیین شده پشت درب های ورودی ماندند و اجازه شرکت در مسابقه را نیافتند. بلیط ها با قیمت 5 هزار تومان در گیشه بلیط فروشی شهر ورزش در حال فروختن بود و صف طویلی در مقابل گیشه، انتظار ورود به محوطه را می کشید. یکی بودن گیشه بلیط با درب پارکینگ خودروها بی نظمی هایی را در محوطه ورودی ایجاد کرده بود.وجود خودروهای لوکس و متنوع، محوطه پارکینگ را به نمایشگاهی برای بازدید عموم تبدیل کرده بود. بازار شایعه هم در مورد حضور دو خودروی «فراری کالیفرنیا» و «لامبورگینی آونتادور» داغ بود و تماشاگران بی صبرانه متنظر ورود این دو خودرو بودند. همه چیز برای برگزاری یک مسابقه پرهیجان و جذاب آماده بود. مانند سال های گذشته مسابقه با حضور خودروهای کلاس ریس استریت آغاز شد. جمعیت همچنان در حال ورود به کنار پیست بود، طوری که کادر اجرایی دیگر قادر به کنترل آن نبود و سیلی از جمعیت بدون خرید بلیط و شکستن درب ورودی وارد محوطه شهر ورزش شد. می توان گفت که جرقه اتفاقات از همین جا خورده شد.

مکانی که برای حضور تماشاچیان در نظر گرفته شده بود چندین متر از پیست فاصله داشت و زنجیر کشی شده بود اما علیرغم اخطار کادر اجرایی مسابقه بسیاری از تماشاچیان با پریدن از روی زنجیرها خود را به پیست رساندند. مسئولان برای هر چه ایمن تر برگزار شدن مسابقه چندین بار زمان را نگه داشتند و اخطارهایی را به تماشاگران مبنی بر فاصله گرفتن از پیست دادند.آنها تا حدودی کنترل اوضاع را در دست داشتند و مسابقه روال طبیعی اش را طی می کرد.

پس از کلاس ریس استریت نوبت به دوئل خودورهای کلاس سوپر جی تی رسید. در این بین ورود خودروی «فراری کالیفرنیا» توجه جمعیت را جلب کرد و بسیاری از دوست داران این خودوری لوکس و گران قیمت را هیجان زده کرد. اما بر خلاف وعده های داده شده خبری از خودروی «لامبورگینی اونتادور» نبود. در این بین با نبردهایی که بین خودروهای پورشه پانامرا و ب ام و صورت گرفت موجی از هیجان بین تماشاگران به وجود آمد. حضور گسترده تماشاچیان و پریدن آنها از روی حفاظ دور پارک، پریدن آنها از روی زنجیر و ورود به پیست و همچنین قرار گرفتن در محل انتظار خودروهای مسابقه و مزاحمت برای شرکت کنندگان در عمل ادامه مسابقه را سخت تر کرد. در نهایت با وجود افراد متفرقه در خط استارت و درگیری فیزیکی و ایجاد جو نامناسب و هجوم مردم به پیست مسابقه متوقف شد و مسئولان اجرایی ادامه مسابقه را غیرممکن دانستند.

 

 

ناتمام ماندن مسابقه دلایل مهمی داشت که می توان آن را مورد بررسی قرار داد. ازدحام جمعیت، وجود تماشاگرنماها، بی حوصلگی مردم به خاطر گرمای هوا، کمبود نیروی اجرایی،نبود حریم مناسب بین تماشاگران و پیستو تغییر محل برگزاری مسابقه بدون فضاسازی لازم از جمله دلایل این اتفاق است. متاسفانه جایگاهی برای تماشاچیان در نظر گرفته نشده بود و جمعیت هیچ گونه اشرافی بر پیست نداشت. بسیاری از افراد با قرار گرفتن بر روی بشکه های نیوجرسی مسابقات را تماشا می کردند. عده زیادی نیز بر روی خاک و خورده سنگ نشسته بودند. سایبانی برای فرار از گرمای آفتاب وجود نداشت .صدای کسی که پشت میکروفون برای اعلام زمان قرار گرفته بود به گوش نمی رسید و تماشاچیان از این قضایا معترض بودند.

سال های زیادی نیست که چنین مسابقاتی در منطقه برگزار می شود. خوشبختانه مردم با حضور پرشور خود نشان داده اند که راغب به صرف وقت و هزینه برای تماشای چنین مسابقاتی هستند. انتظار می رود تا تماشاگران با صبوری مسئولان را در بهتر برگزار شدن چنین مسابقاتی یاری کنند و فرهنگ تماشاگری در منطقه به ایده آل خود نزدیک شود. لازم است تا مسئولان نیز با تدارک محلی مناسب برای برگزاری مسابقه فضایی را ایجاد کنند تا تماشاگران و شرکت کنندگان از مسابقه لذت ببرند.

برگزاری دوباره مسابقه بدون حضور تماشاچیان

مسئول برگزاری مسابقه در ابتدا گفت:« در این مسابقه 45 شرکت کننده در چهار کلاس ریس استریت، جی تی، سوپر جی تی و شش و هشت اتمسفریک ثبت نام کرده بودند. با توجه به فضای مناسب شهر ورزش تصمیم گرفتیم مسابقه را آنجا برگزار کنیم. در دوره های قبل ما با جمعیت پیش بینی شده ای مواجه بودیم. به همین علت فضا و شرایط مسابقه را برای جمعیتی در حدود 1200 نفر آماده سازی کرده بودیم. هجوم جمعیتی بالغ بر 5 هزار نفر، فراتر از ظرفیت در نظر گرفته شده بود و ما را بهت زده کرد. حضور چنین جمعیتی موجب عدم کنترل توسط کادر اجرایی مسابقه شد. در صورتی که تنها 900 نفر از این تعداد بلیط مسابقه را خریداری کرده بودند.»

مسئول برگزاری مسابقه در ادامه گفت:« ما با کمبود کادر اجرایی برای کنترل جمعیت در قسمت های مختلف محوطه به ویژه تماشاگران نزدیک پیست شدیم. قرار گرفتن خودروهای مسابقه در کنار درب ورودی و تمایل تماشاگران برای حضور در کنار این خودروها و گرفتن عکس یادگاری موجب شد تا تمام انرژی کادر اجرایی صرف کنترل مردم شود. عدم وجود مکانی مناسب برای فروش بلیط و هجوم مردم به داخل موجب شد تا کنترل مسابقه از دست ما خارج شود.»

وی به بعضی ناهنجاری های موجود در جو مسابقه اشاره کرد و گفت:« متاسفانه تماشاگرنماها با صدمه زدن و شکستن شیشه خودروهای مسابقه خسارت زیادی را به صاحبان آن تحمیل کردند. همچنین هجوم سیل جمعیت و شکستن درب ورودی شهر ورزش برای داخل شدن نیز کاری ناشایسته بود که صورت پذیرفت. پریدن از روی زنجیر، حفاظ دور پارک و حضور افراد در محل انتظار خودروهای مسابقه کارهای غیر قابل توجیهی است که توسط جمعیت موجود انجام شد. انجام چنین مواردی از سوی برخی افراد موجب زیر سوال بردن فرهنگ عموم منطقه می شود و این چهره خوبی ندارد.»

با صحبتی که با مسئولان سازمان ورزش شهرداری تهران داشتیم قرار شد تا فضای شهر ورزش برای برگزاری مسابقات مناسب سازی شود. من و همکارانم علاقمند هستیم تا از فضای موجود بوستان ولایت بهترین استفاده را کنیم.»

وی در پایان به برگزاری دوباره این مسابقه اشاره کرد و گفت:« با توجه به اینکه شرکت کنندگان این دوره از مدت ها قبل خودروهای خود را برای حضور در مسابقه آماده کرده اند و هزینه های زیادی را متحمل شدند تصمیم گرفتیم تا مسابقه را در آینده ای نزدیک و بدون حضور تماشاچیان برگزار کنیم.»

 

 

 

 

 

 

 

 

صفحه 1 از 41234


نظرات

 

 • محمد مهدی شالچی:

  سلام به دست اندرکاران سایت carxr

  باعرض خسته نباشید خدمت شما

  ممنون از مجله تصویری تون ، یه سوال همیشه در ذهن بنده است اون هم اینکه ، مسئولین فداراسیون اتومبیلرانی کشور توانایی یک مسابقه با نظم رو در ایران ندارند ؟
  مسابقه درگ از محبوب ترین مسابقات اتومبیلرانی کشور هست چرا این عشق و علاقه باید این طور از بین برود ، با وجود این بی نظمی ها
  لطفا پیگیری نمایید .

  چهارشنبه 27 شهریور 1392 - 19:52

 • mehdi:

  بنده خودم اونجا حضور داشتم مردم بی تقصیر بودن مسئولین مسابقه بی تدبیری به خرج دادن این هزینه ی بلیط برای چی بود وقتی هیچ امکاناتی خاصی برای تماشاگران درنظرگرفته نشده بود مسابقه قرار بود 11 شروع بشه ولی ساعت 11:15 هنوز درب باز نشده بود که تماشاگران بیان تو در کل خیلی بی نظمی زیاد بود امیدوارم این قضایا دیگه تکرار نشه

  چهارشنبه 27 شهریور 1392 - 23:02

 • جواد:

  باسلام
  به نظر بنده بوستان ولایت محل مناسبی برای برگزاری مسابقات نیست.شاهد ورود افرادی بودیم که فرق خیلی چیزهارو نمی دونستن و همین آقایون در پارکینگ روی بعضی ماشین ها خط می نداختن حتی خود بنده وقتی تذکر دادم با توهین مواجه شدم.
  گله بعدی. خیلی از دوستان با تبلیغ شما مبنی بر حضور لامبورگینی روی خط استارت به تماشا آمده بودند که متاسفانه و......... امیدوارم در مسابقات بعدی شاهد چنین صحنه ها یی نباشیم.

  پنجشنبه 28 شهریور 1392 - 03:43

 • مسعود:

  با سلام
  چرا همه تقصیرهارو انداختین گردن تمشاچی ها !
  اگر یک سری امکانات نه چندان پر هزینه برای راحتی مردم فراهم میکردین اینجوری نمیشد !
  چرا مردم باید از ساعت 9 تا 12 منتظر باز شدن در باشن !
  در ضمن جای قبلی قابل تحملتر از شهر ورزش بود
  البتـــه به نظر من !!

  پنجشنبه 28 شهریور 1392 - 06:21

 • Far Zad:

  با سلام
  مشکل ازدیاد جمعیت فقط به علت تبلیغات حضور لامبورگینی و فراری توی مسابقات بود.
  با پیچیدن این خبر هر کسی که فقط اسم این ماشین هارو شنیده بود اومده بود تا از نزدیک اینارو ببینه.
  حتی یک عده وقتی دیدن خبری از اونتادور نیست اونجا رو ترک کردن و رفتن اصلا مسابقه واسشون مهم نبود.
  وقتی همچین تبلیغاتی میکنید باید انتظار داشته باشید هر کسی که حتی از ماشین و مسابقه چیزی نمیفهمه بیاد و همه چیزو خراب کنه...

  پنجشنبه 28 شهریور 1392 - 15:40

 • a-p:

  سلامو خسته نباشید!
  بعد از خوندن این مقاله تازه متوجه شدم که چرا ما ایرانی ها حتی ورزشمون هم گره خورده به نظام و نظامی گری!!!
  بله باید توی پیست هم از این به بعد مامور بذارن تا بچه بعضی انسان نما ها رو کنترل کرد!!!
  یه عده عقده ای میان با ماشین طرف عکس میگیرن که برن فقط خالی ببندن پیش دوستاشون!
  آخه نمیدونم عکس گرفتن با ماشین یه نفر دیگه که حتی یه گاز هم بهش نداده باشی چه لذتی داره!!!!!؟؟؟؟
  بهتره که سیم خاردار بکشید دور محوطه و گودال بکنید بلیط رو هم زیر 30هزار تومن نفروشید!! درست میشه
  به امید فرهنگ...

  جمعه 29 شهریور 1392 - 15:07

 • ایمان:

  اول از همه علت ازدیاد جمعیت این مشگل نیست همه جای دنیا ازدیاد تماشاچی نکته مثبتیه ولی تماشاگر نما علت آن تداخل نماشگاه یا فروش مواد غذایی با مسابقات بود که همزمان و در 1 جا بود که باعث شد 1 سری مجودی که فرق بین ماشین مسابقه با دوچرخه را نمیدانستن با تماشاچیان قاطی بشوند وآن وضع پیش بیاید .
  اما سوال بنده: آقایان مسئول مگر تجربه فرودگاه سپهر را فراموش کرده بودید؟ مگر انتقادات قبلی تماشاگران را فراموش کرده بودید؟ (فضای نا مناسب دید بد نبود هیچ امکاناتی هم برای تماشاگران هم شرکت کنندگان و و و ... ) آیا بعد از 7 ماه از آخرین سری رسمی این وضع نشان دهنده این مدت زمان تلاش و فکر بوده؟ با تشکر البته با ناراحتی

  شنبه 30 شهریور 1392 - 23:14

 • مهران:

  منم با نظر دوستان کاملا موافقم وجود این بی نظمی ها به خاطر عدم مدیریت خوبه تبلیغات زیادی از مسابقه تو رسانه ها شد و خیلی فقط به خاطر دیدن یه ماشین اومده بودن شما باید پیش بینی جمعیت رو میکردین به نظر من برگزاری مجدد مسابقه بدون تماشاچی فقط و فقط بی مسئولیتی مسئولان رو میرسونه لطفا فضا سازی کنید به تماشاچی احترام بزارید تا از قبیل اینجور اتفاقا نیوفته چون اصلا خوب نیست امیدوارم در آینده شاهد مسابقات خوبی باشیم.
  با تشکر.....

  سه شنبه 2 مهر 1392 - 04:02

▼ ارسال نظر


اشتراک خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
صفحه CarXR در فیس بوک
حساب کاربری CarXR در توییتر
صفحه رسمی CarXR در اینستاگرام
سیستم صوتی گراند زیرو
اولین کلینیک تخصصی بدنه اتومبیل در ایران
رویال دیزاین
یونیک دیزاین
روغن موتور چمپیون
مرکز تخصصی تعمیرات گیربکس
طراحی و ساخت هدرز
بورس خرید و فروش لوازم تیونینگ
کار ایکس آر : مالک جدید کار ایکس وان