Loading...
شما اینجا هستید: خانه » صفحه خبر

 

دست یابی ايران خودرو به دانش فني اجزای پلاتفرم

ايران خودرو با طراحي و توليد موتور اي. اف. 7 ،گيربكس بي. اي. وسيستم مالتي پلکس ، دانش فني اجزاي مهم پلاتفرم برند ملي را به دست آورده است.
دست یابی ايران خودرو به دانش فني اجزای پلاتفرم

 

به گزارش CarXR.ir : عباس محبوبي مدير طراحي صنعتي در مركز توسعه محصولات ايران خودرو با بيان اين مطلب، گفت: ايران خودرو در زمينه الكترونيك كه از ديگر اجزاي مهم پلاتفرم به شمار مي رود، نيز گام هايي را برداشته، اكسل عقب را ساخته و سرگرم كار بر روي توسعه گيربكس است.

وي گفت: علاوه بر اجزاي پلاتفرم ، نحوه چيدن آن ها در يك مجموعه كه معماري خودرو ناميده مي شود، نيز اهميت دارد و ايران خودرو در هر دوي اين زمينه ها كار كرده است.

اين كارشناس خودرويي، نحوه چيدن اجزاي پلاتفرمی را مستلزم برخورداري از پاره اي ويژگي هاي استاتيكي و ديناميكي خاص دانست كه پايداري و دوام محصول درشرايط گوناگون و تامين استانداردها را امكان پذير مي كند.

مدير طراحي صنعتي مركز توسعه محصولات ايران خودرو طراحي و توليد اجزاي پلاتفرم و هم چنين تسلط بر چيدن آن ها در كنار يكديگر را استراتژي خودروسازان برتر جهاني دانست و اظهار داشت: برخي كشورها نيازي به معماري خودرو نمي بينند، بلكه با اين هدف كه در بلند مدت بتوانند آن ها را در كنار هم چيده و پلتفرم خود را توسعه دهند، اجزاي پلتفرمي را توليد مي كنند.

محبوبي، تركيه را از جمله اين كشورها ذكر كرد كه با تكيه بر ارتباطات جهاني قوي، براي خودروسازان اروپايي قطعه مي سازد و تامين كننده قوي اجزاي پلتفزمي با فناوري خود است.

وي يادآور شد: خودروسازهايي كه توليد محدود دارند، اجزاي پلاتفرمی را ازساير شركت ها مي خرند و با كنارهم نهادن آن ها، هنر خود را در عرضه يك خودروي مطلوب مشتري، نشان مي دهند.

وي تعيين مواردي چون فاصله چرخ ها، ابعاد خودرو، فضاي داخل، فواصل اجزا و ا ثر آن ها روي يكديگر را وظيفه خودروساز دانست و گفت: براي دسترسي به مصالح و مجموعه هاي خوب كه يكي از دو ركن مهم خودروسازي است، ايران خودرو پيشتر ساپكو و زنجيره تامين را ايجاد كرده، اما سازندگان بايد به دانش طراحي نيز مجهز شوند؛ به طوري كه ايران خودرو فقط قطعه يا مجموعه مورد نظر خود را به سازنده سفارش دهد.

مدير طراحي صنعتي مركز توسعه محصولات ايران خودرو افزود: درتوسعه صنعتي مناسب، بايد انواع موتور، گيربكس، چرخ، مواد، چراغ ها، سيستم هاي قفل و ايمني توسط شركت هايي عرضه شود و خودروساز نيز در يك فضاي رقابتي با قيمت مناسب آن ها را خريداري كند.

محبوبي تصريح كرد: هر چند براي داشتن پلتفرم خاص خود، هيچ اجباري نيست كه خودروساز به تنهايي همه كارها را انجام دهد، اما به دليل فقدان سرمايه گذاري در اقتصاد كلان براي قطعات و اجزاي پلاتفرمی و ساير صنايع پايين دستي خودرو، ايران خودرو در 10 سال اخير اقداماتي را انجام داده و دستاوردهايي را كسب كرده كه موتور اي. اف. 7.، گيربكس بي. اي.، دسته سيم مولتي پلكس و موارد ديگر از آن جمله است.

محبوبي افزود: ايران خودرو در فناوري بدنه سازي tailor velded blank كه در آن با كنار هم قرار گرفتن ورق هايي با ضخامت هاي مختلف از طريق ليزر، استحكام بالاتر، وزن و مصرف سوخت كمتر به دست مي آيد، با همكاري دانشگاه كار كرده و دانش فني آن را به دست آورده است.

وي خاطرنشان كرد: ايجاد كارخانه اي كه بتواند اين ورق را توليد كند، نيازمند سرمايه گذاري در سطح كلان كشوري است و فولاد سازها بايد چنين كارخانه هايي را راه اندازي كنند كه در اين صورت يكي ديگر از فناوري هاي مهم خودروسازي فراهم شده است.

مدير طراحي صنعتي مركز توسعه محصولات ايران خودرو با اشاره به اين كه ايران خودرو طراحي و توليد دو پلتفرم برند ملي در كلاس هاي بي و دي را در دست دارد كه بسياري از اجزاي مهم آن را نيز توليد كرده، گفت: اگر ايران خودرو ناچار نمي شد با پيش فروش و بهره بانكي 20 درصدي كاركند، در مورد پلتفرم خيلي جلوتر از اين كه هست مي بود.

محبوبي، خودروسازي را از بالاترين فناوري ها در ايران عنوان كرد كه با تلاش كارشناسان زبده به اين درجه از رشد رسيده و حيف است كه براي پروژه هايي كه از ابعاد ملي برخوردارند، معطل پول بماند.


▼ ارسال نظر


اشتراک خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
صفحه CarXR در فیس بوک
حساب کاربری CarXR در توییتر
صفحه رسمی CarXR در اینستاگرام
سیستم صوتی گراند زیرو
اولین کلینیک تخصصی بدنه اتومبیل در ایران
رویال دیزاین
روغن موتور چمپیون
مرکز تخصصی تعمیرات گیربکس
انجمن گفتگوی تخصصی خودرو
کار ایکس آر : مالک جدید کار ایکس وان