Loading...
شما اینجا هستید: خانه » صفحه خبر

 

ورود خودروهای نفت سوز تا یک ماه آینده

طرح دوگانه سوز کردن خودروها به نفت سفید و بنزین طرحی است که در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی کشور به عنوان یک اختراع علمی به ثبت رسید.
ورود خودروهای نفت سوز تا یک ماه آینده

 

ورود خودروهای نفت سوز تا یک ماه آینده

 

 

 

 

 

به گزارش CarXR.ir به نقل از «مجله ماشین» : طرح دوگانه سوز کردن خودروها به نفت سفید و بنزین طرحی است که در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی کشور به عنوان یک اختراع علمی به ثبت رسید.

به گزارش خبرنگار «مجله ماشین»، فرید اکبرزاده مدیر عامل شرکت رسا پیشه آریا در نشست خبری یکشنبه 19 دی ماه 1389 با خبرنگاران حوزه خودرو و صنعت حمل و نقل اظهار داشت: این شرکت با خرید امتیاز تجاری این اختراع از سال 1387 تاکنون در راستای صنعتی سازی آن لحظه ای را از دست نداده است.

بعد از خریداری طرح اولین خودرو نفت سوز جهان که خودرو پژو 405 بود، در سال 88 توسط استاندار سابق اردبیل رونمایی شد. از همان لحظه رونمایی تحقیقات و آزمایش برای ارتقاء کیفیت سیستم آغاز شد که تا کنون ادامه داشته و به منظور به روز شدن سیستم، تحقیقات و ارتقاء سیستم در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

وی که فاصله اردبیل تا تهران را با خودرو نفت سوز طی کرده بود، افزود: با مزیت هایی که طرح مذکور دارد در صورت پشتوانه حمایت های دولتی، می تواند هم برای دولت و هم برای مردم انتفاع داشته باشد. دولت برای ایجاد هر شغل در کشور قریب 50 میلیون تومان هزینه می نماید. طبق برآوردی که انجام یافته است چنانچه دولت مجریان طرح مذکور را حمایت نماید، 3 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد می شود.

اکبر زاده گفت: تحریم صدور بنزین به ایران توسط دولت های غربی بر مبنای فشار بر دولت ایران و ایجاد شکاف و نارضایتی بین دولت و مردم پایه ریزی شده است که در صورت عملیاتی شدن طرح دوگانه سوز کردن خودروها به نفت سفید و بنزین ضمن این که فشار مالی دولت در بحث سرمایه گذاری برای تولید بنزین در داخل کاهش پیدا می کند فرصت های جدیدی نیز همچون ایجاد اشتغال برای جوانان جویای کار را به وجود می آورد. همچنین خودروهایی که اقدام به نصب کیت های مربوطه می کنند تا 5 سال بیمه و گارانتی تعویض می شوند.

وی اشاره کرد: مجریان طرح دوگانه سوز کردن خودروها به نفت سفید و بنزین فقط نیاز به حمایت دولت دارد. ما خواهان حمایت مالی دولت نیستیم و معتقدیم که تعامل دو سویه می تواند موجب تامین منافع ملی گردد. مفتخریم به به اطلاع مردم شریف ایران اسلامی و دولت مردان برسانیم که تمام قطعات سیستم apk (دوگانه سوز کردن خودروها به نفت سفید و بنزین) تولید داخل بوده و هیچ قطعه ای از خارج وارد نمی شود.

اکبرزاده گفت: برای ایجاد کارگاه های نصب در هزار شهر برنامه ریزی شده است و افراد داوطلب در مراکز علمی، آموزش می بینند و مدرک معتبر دریافت می کنند. این کیت ها فقط بر روی پراید، روآ، آردی، وانت پیکان، پژو 405، پارس و سمند قابل نصب هستند.

چنانچه دولت با اختصاص سهمیه ای برای سوخت خودورهای تبدیلی موافقت نماید و یا اجازه واردات سوخت مورد نیاز را صادر نماید سرمایه گذاری در دیگر بخش های اقتصادی نیز از سوی این شرکت آغاز خواهد شد. و اگر مشکلات تامین سوخت حل شود تا ماه آینده وارد بازار می شود.

وی افزود : قیمت تمام شده نفت سفید لیتری 900 تومان است، که با توجه به مزیت های طرح مطمئناً بازار خوبی خواهد داشت. همچنین شاید در آینده با خودروسازان جهت تولید خودروهای پایه نفت سوز همکاری کنیم.

وی در مورد جایگاه های سوخت گیری گفت: تمامی جایگاه ها دو مخزن دارند که می توانند بدون هیچ سرمایه گذاری یک مخزن را به نفت سفید اختصاص دهند. البته با توجه به این که در ابتدای کار تعداد خودروهای نفت سوز کم هستند این سوال پیش می آید که آیا جایگاهی حاظر به این کار می شود یا خیر؟

حسب نیاز سنجی های انجام یافته تعدادی از کشورهای همسایه از جمله افغانستان، ازبکستان و جمهوری آذربایجان هم اکنون برای ما سفارش تولید داشته اند.

 

کارکرد عملی سیستم

 

با توجه به عدم امکان سوختن نفت سفید، نفت قبل از ورود به موتور وارد محفظه دوازده سانتی متر به نام پالیشگاه می شود. و در دمای بیش از 150 درجه سانی گراد از کنار کاتالیست عبور کرده و گوگرد حذف می شود. و مجدداٌ با عبور از کنار کاتالیست اکتان آن تا حدود 83 افزایش پیدا می کند و سپس خنک و وارد موتور می شود. البته برای راه اندازی اولیه نیاز به بنزین و برای ادامه فرایند نفت سفید استفاده می شود که تمامی مراحل اتوماتیک بوده است.

 

مزیت های طرح:

 

- افزایش طول عمر مفید موتور به مدت یک سال در مقایسه با بنزین

- کاهش میزان مصرف سوخت به مقدار 30 درصد

- کاهش آلایندگی خروجی به مقدار 25 درصد نسبت به بنزین

- تنظیم افزایش یا کاهش سرعت، قدرت و شتاب خودرو به صورت دلخواه یا اتوماتیک توسط پردازشگر apk

- کاهش هزینه سوخت برای مصرف کننده

- ایجاد تنوع در سبد سوختی کشور

 

 ▼ ارسال نظر


اشتراک خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
صفحه CarXR در فیس بوک
حساب کاربری CarXR در توییتر
صفحه رسمی CarXR در اینستاگرام
سیستم صوتی گراند زیرو
اولین کلینیک تخصصی بدنه اتومبیل در ایران
رویال دیزاین
روغن موتور چمپیون
مرکز تخصصی تعمیرات گیربکس
بورس خرید و فروش لوازم تیونینگ
کار ایکس آر : مالک جدید کار ایکس وان