Loading...
شما اینجا هستید: خانه » صفحه خبر

 

افسون کویر

سفر به صحرا و بادیه، لذتی فراموش نشدنی دارد و باید حداقل یک بار تجربه اش کرد.
افسون کویر

 

 

هر کس یک بار مسحور افسون کویر شود، تا پایان عمر رهایش نخواهدکرد.» این جمله معروف را دکتر «آلفونس گابریل»- جغرافیدان و جهانگرد فقید اتریشی- گفته است. او سفرهایی به کویرهای ایران داشته و معروف ترین سفرنامه اش، با عنوان «عبور از صحاری ایارن» به چاپ رسیده است.

صحرا، کویر، بیابان، بادیه و این دست اسامی، گرچه از لحاظ علمی تفاوت هایی با هم دارند و وجوه تمایزشان وابسته به ارتفاع از سطح دریا و مقدار بارش سالانه و نوع پوشش گیاهی و میزان نمک موجود در خاک است، اما برای گردشگران و کویرنوردان تفاوت چندانی ندارند و معمولا وجود تپه ماسه ای های نرم و بلند (یا همان رمل ها)، رودهای شور، دریاچه های نمک، گیاهان کویری و پرندگان و جانوران بیابان زی، باعث جذب مسافران به نقاط کویری می شود.

حدود یک چهارم مساحت ایران را کویر و بیابان تشکیل می دهد و گردشگران کویردوست، معمولا در فصل های پاییز و زمستان عازم این مناطق می شوند. در ماه های سرد سال، گرچه از گرمای سوزان تابستانی کویرها خبری نیست، اما باید مراقب شب های سرد کویر بود.

 سفر به صحرا و بادیه، لذتی فراموش نشدنی دارد و باید حداقل یک بار تجربه اش کرد. بی جهت نیست که سعدی این چنین حکیمانه می گوید: «به راه بادیه رفتن، به از نشستن باطل».

 

 روستای خور

در استان خراسان جنوبی و بین شهرهای بیرجند و طبس، روستایی به نام «خور» وجود دارد که نباید آن را با شهری به همین نام که معروف به خور و بیابانک است، اشتباه گرفت. این روستا که همچنان جمعیت و رونق خود را حفظ کرده و بسیاری از مراسم آیینی اش هنوز برقرار است، معماری و بافت هوشمندانه ای دارد. کوچه های پرپیچ و خم، خانه های متراکم و بادگیرهایی که همگی به خاطر شرایط اقلیمی منطقه است، از ویژگی های این روستا به شمار می رود.
 
 

قلعه خشتی، آبگرم، دره «گوده» و آب انبار شگفت انگیز روستا که ورود به آن چندان هم ساده نیست، از جاذبه های گردشگری اش محسوب می شوند. آب انبار و قلعه خشتی، قدمت شان به دوره صفویه می رسد. هرچه از مرکز روستا دورتر شوید و به سمت جنوب روستا بروید، جلوه های کویری بیشتری را می بینید. کشاورزی هم در این روستا رونق خوبی دارد و می توانید از روستاییان، محصولات تازه و سالم خریداری کنید.

چطور برسیم: در مسیر بیرجند به طبس، 85 کیلومتر بعد از بیرجند به روستای خور خواهیدرسید. اگر هم از طبس به سمت شرق می روید، باید سه راه «دیهوک» را به راست و سپس سه راه عرب آباد را به چپ بپیچید. 75 کیلومتر بعد از عرب آباد، روستای خور را خواهید دید.

کویر مصر

کویر مصر در تور طبیعت گردی از جمله زیباترین کویرهای ایران است که در توابع استان اصفهان قرار گرفته است. این کویر که به دریای شنی نیز شهره است، کویر مورد علاقه منجمان است. آسمان صاف و پر ستاره مصر، هر ساله طبیعت گردان بسیاری را به سوی خود فرا میخواند اما چرا مصر به یک مقصد گردشگری بدل شده است؟ بسیاری معتقدند این کویر پس از اکران فیلم "خیلی دور خیلی نزدیک" رضا میرکریمی که داستان آن در روستای مصر روایت میشود، در میان گردشگران محبوب شده است. برخی دیگر نیز داستان های تاریخی که در پس نام این روستا وجود دارد را دلیل اصلی این شهرت میدانند.

کویر مصر از جمله بهترین مناطق ایران برای کویر گردی
جالب است بدانید روستای مصر قدمتی 100 ساله دارد. از قدیم نقل میشود که فردی به نام یوسف در این روستا زندگی میکرده و برای تامین آب مورد نیاز گوسفندان خود، چاهی در روستا حفر کرده بوده است. به همین جهت اهالی روستا نام "مزرعه یوسف" را بر ای سکونت گاه خود انتخاب کرده بودند. به مرور زمان این اسم به جهت عمق زیاد چاه حفاری شده به چاه دراز و پس از آن به مصر تغییر مییابد. چرا که سرگذشت این نام به نوعی روایت گر داستان حضرت یوسف (ع) در قرآن کریم بوده است.

از جمله تفریحات جذاب کویر مصر میتوانیم به پیاده روی، دوچرخه سواری، شتر سواری، رصد و تماشای آسمان، گشت با موتور 4 چرخ اشاره کنیم که برای تجربه تمامی آنها به 3 الی 24 ساعت زمان نیاز خواهید داشت. با این حال اگر مایل هستید شب را نیز زیر آسمان پر ستاره مصر بگذرانید، میتوانید از اقامتگاه های بومی کویر استفاده کرده یا در مکان های تعیین شده چادر بزنید. از آنجایی که روستای مصر در فاصله 700 کیلومتری شهر تهران قرار گرفته است برای دسترسی به آن میتوانید از تورهای گردشگری کمک بگیرید یا با تهیه یک بلیط اتوبوس به راحتی به این کویر پر رمز و راز برسید.

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب از جمله دیگر کویرهای جذاب و دیدنی ایران است که در نزدیکی کاشان قرار گرفته است. این کویر نام خود را از ترکیب سه واژه مرد، رنج و آب وام گرفته است. علت این نام گذاری نیز مشقت و سختی ای بوده است که مردان این منطقه برای حفر چاه و قنات و رسیدن به آب شیرین متحمل می شده اند. بعدها این ترکیب سه گانه به کلمه مخفف ان یعنی "مرنجاب" تغییر یافته و به مقصدی برای آفرود سوران کشور بدل شده است. جالب است بدانید مرنجاب تنها 300 کیلومتر با تهران فاصله دارد و علیرغم ذات کویر گونه اش، از پوشش گیاهی و جانوری بسیار غنی ای برخوردار است. این ویژگی ها به علاوه های تپه های شنی بلند و آسمان زیبای این منطقه موجب شده است تا مرنجاب پر گردشگرترین کویر ایران باشد.

کویر مرنجاب از جمله بهترین مناطق ایران برای کویر گردی
از جمله تفریحات جذاب کویر مرنجاب میتوانیم به امکان بازدید از کاروانسرای شاه عباسی و چاه تاریخی دستکن، پیاده روی بر روی شن های داغ، مسابقات آفرود، تماشای دریاچه نمک و گردش در جزیره سرگردان اشاره کنیم که برای تجربه تمامی آنها به 5 الی 24 ساعت زمان نیاز خواهید داشت.


کویر ورزنه

کویر ورزنه اصفهان دیگر کویر ایران است که گردشگری در آن را هرگز از یاد نخواهید برد. این کویر در 100 کیلومتری شرق اصفهان قرار گرفته است و به جهت امکانات فوق العاده تفریحی و اقامتی که دارد به یکی از بهترین مقاصد کویری برای سفر بدل گشته است. از جمله ویژگی های منحصر به فرد کویر ورزنه، تپه های طلایی و بلند آن است. تپه هایی که با هر وزش باد به شکلی متفاوت در می آیند و قصه گوی داستانی متفاوت از دل کویر می شوند. نزدیکی این کویر به شهر اصفهان موجب میشود تا گردشگرانی که از تهران عازم این مقصد دیدنی هستند، بتوانند به راحتی با تهیه یک بلیط هواپیما به اصفهان برسند و باقی مسیر تا کویر ورزنه را با خودرو بپیمایند.

 

عروسان

کویر مصر، یکی از معروف ترین کویرهای ایران در تور ایرانگردی است و بسیاری از گردشگران تجربه سفر به روستای مصر را دارند، اما در نزدیکی مصر ایران، روستای دیگری هم به نام «عروسان» وجود دارد که خلوت تر و بکرتر از مصر است و نخلستان ها و رمل های اطرافش، مسافران را شیفته خود می کند.
 
10 پیشنهاد برای کویرگردی در ایران

وجود چشمه در آن منطقه، باعث رونق کشاوزی در عروسان شده البته در دهه های پیشین که جاده های آسفالته امروزی وجود نداشت و عروسان در مسیر ارتباطی «جندق» به «خلوان» و «طبس» بود، رونق بیشتری هم داشت.

در نزدیکی روستای عروسان، روستای دیگری هم به نام «محمدآباد کوره گز» هست که امروزه فاقد سکنه دائمی است و فقط یکی از خانه های قدیمی اش به صورت اقامتگاه گردشگران درآمده است. در مناطق نزدیک به عروسان مصر، دو روستای هم نام، یکی «عروسان گلستان» یا همان «عروسان گرمه» و دیگری «عروسان چوپانان» هست که باید در مسیریابی تان به این مسئله دقت کنید.

چطور برسیم: چه از مسیر نایین و انارک و چوپانان و چه از مسیر دامغان و معلمان و جندق که وارد جاده خور و بیابانک شوید. بین شهرهای فرخی و خور، خروجی روستای مصر را خواهیددید. وارد این جاده فرعی و آسفالته شوید و 15 کیلومتر برانید تا تابلوی جاده عروسان را در سمت راست تان ببینید. این جاده، خاکی است و البته خودروهای سواری هم از آن عبور می کنند. 20 کیلومتر که در آن راندید، به یک دوراهی می رسید که مسیر سمت چپش به روستای عروسان که در همان نزدیکی است، می رود و جاده سمت راستش به روستای محمدآباد کوره گز منتهی می شود.

موزه شانگهای

موزه شانگهای از مهم‌ترین موزه‌های چین است که در میدان پیپل (People’s Square) در محله هانگپوی شانگهای قرار گرفته است. این موزه در ۵ طبقه، مجموعه‌ای بیش از ۱۲۰ هزار آثار تاریخی چین از جمله برنز، مجسمه‌های سنگی و گچی، سفال، سرامیک، نقاشی‌های مرکب، آثار خوشنویسی، انواع مُهر، آثار هنری اقلیت‌های قومی، انواع سکه و اسباب و اثاثیه را به معرض نمایش گذاشته است. این موزه همچنین دارای یازده گالری و سه سالن ویژه نمایشگاه‌های موقت است.

 

پودانگ

پودانگ منطقه‌ای در شانگهای است که به‌عنوان مرکز مالی و تجاری چین شناخته می‌شود. این منطقه که در ضلع شرقی رودخانه هوانگ‌پو (Huangpu) قرار گرفته، دارای موزه‌هایی جذاب، برج‌هایی بلند، هتل‌های معروف شانگهای و چشم‌اندازی زیبا از تفرجگاه باند است. برج جین مائو،‌ مرکز مالی جهانی شانگهای و برج نمادین مروارید شرقی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه به‌شمار می‌روند.

برج جین مائو

برج جین مائو با ۴۲۰ متر ارتفاع به‌عنوان دومین برج بلند چین و چهارمین برج بلند دنیا شناخته می‌شود. این برج که از طراحی زیبا و بی‌نظیری برخوردار است، در ناحیه تجاری لوجیازوی (Lujiazui) قرار گرفته است. پله‌های جذاب و شگفت‌انگیز این برج تحت تاثیر معماری سنتی چین طراحی شده و در بالای آن می‌توانید به تماشای نمای زیبایی از شهر شانگهای بنشینید.

موزه هنر چین

موزه هنر چین یا کاخ هنر چین در یکی از باشکوه‌ترین بناهای شهر با نام «پاویلیون چین» (China Pavilion) واقع شده است. این موزه بزرگترین گالری هنری در آسیا است و خانه مهم‌ترین کلکسیون‌های هنر مدرن چین محسوب می‌شود. در این موزه می‌توانید آثار هنرمندان برجسته چینی و آثار فراوان متعلق به توسعه فرهنگی شانگهای طی دهه‌های متمادی را تماشا کنید.

خیابان نانجینگ

خیابان نانجینگ از قرن ۱۹ میلادی تا به امروز از مراکز درجه یک خرید در چین بوده است. در این خیابان دوست‌داشتنی و پرهیاهو می‌توانید هرگونه کالایی که بخواهید را پیدا کنید. در ایام عید و تعطیلات در این منطقه جشن و آتش‌بازی نیز برگزار می‌شود.  تور ارزان شانگهای پیشنهادی سفر باتو را ببینید.

باغ یو

«باغ یو» یا «باغ خوشبختی» یکی از پارک‌های شناخته‌ شده و کلاسیک شانگهای است که در شمال‌شرقی شهر قدیمی قرار گرفته است. این پارک ۴۰۰ ساله یکی از بهترین نقاط دیدنی شانگهای است که در آنجا می‌توانید لحظات فراموش نشدنی از سفرتان را در ذهن‌تان ماندگار کنید.

تفرجگاه باند

تفرجگاه باند در سمت غربی رودخانه هوانگ‌پو قرار گرفته و از نمادهای معماری شهر شانگهای است. این تفرجگاه به خاطر داشتن حال و هوای اروپایی میان گردشگران معروف شده است.

 در این تفرجگاه می‌توانید کنار رودخانه خروشان هوانگ‌پو قدم بزنید و از تماشای بناهای تاریخی، بوتیک‌ها و گالری‌ها لذت ببرید و بعد از آن غذایی در رستوران‌های آن میل کنید. همچنین در این تفرجگاه می‌توانید سوار قایق شده و اطراف بندر شانگهای را گشت بزنید.
میدان پیپل (People's Square)

میدان پیپل شانگهای

میدان پیپل در گذشته برای مسابقات اسب‌دوانی ساخته شده بود که با گذر زمان به محل اصلی اجتماع عمومی شانگهای تبدیل شد. این میدان ساختمان‌های مهمی چون موزه شانگهای، تالار شهر و ساختمان بزرگ هنری و دولتی تئاتر را در خود جای داده است.▼ ارسال نظر


اشتراک خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
صفحه CarXR در فیس بوک
حساب کاربری CarXR در توییتر
صفحه رسمی CarXR در اینستاگرام
املاک ساحل
wooferاکتان و سوخت
رویال دیزاین
مرکز تخصصی تعمیرات گیربکس
طراحی و ساخت هدرز
بورس خرید و فروش لوازم تیونینگ
کار ایکس آر : مالک جدید کار ایکس وان